Jak zamontować złączki do rury w instalacji PEX/AL/PEX?

System PEX/AL/PEX od lat zdobywa coraz większe uznanie. Na system ten składają się wielowarstwowe rury PEX oraz różnorodne złączki skręcane i zaprasowywane. Najważniejsze zalety tego systemu to: wytrzymałość na kilkadziesiąt lat, elastyczność, nieprzewodzenie prądu, mały ciężar, odporność na substancje chemiczne, nieprzenoszenie drgań a także niska wydłużalność cieplna i niski koszt. Kolejną zaletą systemu PEX jest jego nieograniczona uniwersalność. Rury PEX/AL/PEX możemy montować w instalacji zimnej i ciepłej wody, ogrzewania podłogowego, sprężonego powietrza czy centralnego ogrzewania.

Mogłoby się wydawać, że system PEX jest już na tyle znanym systemem, że jego instalacja nie powinna być problemem dla instalatorów. Często zdarza się jednak, że montaż rur i złączek jest niewłaściwy co następnie przyczynia się do zmniejszenia sprawności funkcjonowania instalacji.

Złączki skręcane PEX/AL/PEX- montaż:

Aby wykonać trwałe połączenie poprzez złączkę skręcaną PEX, należy zacisnąć pierścień zaciskowy na rurze dokręcając nakrętki. Nakrętki i pierścienie zaciskowe są wyprofilowane tak, aby siła zacisku była rozprowadzona równomiernie na całej powierzchni styku. Dodatkowym zabezpieczeniem stabilności połączenia są specjalne profile na złączce i tulei, które utrudniają jej wysuwanie się z rury. Stosowanie złączek skręcanych PEX umożliwia łatwe wykonanie instalacji lub też podłączenie się do juz istniejącej. Możliwa jest także naprawa w przypadku ewentualnych błędów w trakcie montażu.

1. Przecięcie rury PEX - powinno się wykonywać przy pomocy specjalnych nożyc, prostopadle do osi rury.

2. Kalibrowanie i fazowanie krawędzi rury - do rury trzeba włożyć kalibrator i obracać go aby uzyskać okrągły wewnętrzny przekrój rury. Po kalibrowaniu frazujemy wlotową krawędz rury używając do tego specjalnego frezu znajdującego się na narzędziu kalibracyjnym. Po wykonaniu tej czynności, z wnętrza rury usuwamy opiłki.

3. Montaż złączki - na rurę PEX należy założyć nakrętkę i pierścień zaciskowy, wsunąć rurę na trzpień złączki, dosunąć nakrętkę gwintu a następnie do oporu dokręcić nakrętkę.

4. Dokręcanie złączki - kluczem dokręcamy nakrętkę aż do wyczucia oporu i nie więcej niż dwa obroty klucza. Dokręcanie wykonujemy dwoma kluczami, jednym kręcimy a drugim kontrujemy. Dokręcona złączka jest trwale przytwierdzona do rury.

Złączki zaprasowywane PEX/AL/PEX - montaż:

Połączenie przy użyciu złączek zaprasowywanych wykonuje się stosując specjalne praski. Rurę przygotowujemy w taki sposób jak w przypadku złączek skręcanych czyli najpierw wykonujemy cięcie, następnie kalibrowanie i fazowanie krawędzi rury. Przygotowaną rurę PEX wciskamy na trzpień złączki po czym dopychamy ją maksymalnie do momentu aż powierzchnią czołową oprze się na zderzaku, który pozycjonuje dodatkowo tuleję zaciskową. Rura jest odpowiednio zamontowana wówczas gdy każdy otwór na tulei jest zakryty przez rurę. Kiedy mamy pewność, że złączka jest prawidłowo zamontowana w rurze, zaprasowujemy tulejkę na rurze. W ten sposób zrobione połączenie umożliwia swobodne obracanie połączonymi elementami wokół osi rury co umożliwia łatwy i szybki montaż całej sieci.

1. Przecięcie rury PEX - wykonujemy przy użyciu specjalnych nożyc, zawsze prostopadle do osi rury.

2. Kalibrowanie i frazowanie krawędzi rury - do rury wkładamy kalibrator i obracamy nim aby uzyskać okrągły przekrój rury. Kolejnym krokiem jest fazowanie wylotowej krawędzi rury, stosujemy do tego specjalny fraz, w który powinien być wyposażony nasz przyrząd kalibracyjny. Po wykonaniu kalibrowania i fazowania usuwamy z wnętrza rury opiłki.

3. Montaż rury na złączce - rurę nasuwamy na końcówkę złączki z tuleją zaciskową aż wyczujemy opór. Aby sprawdzić czy rura została dobrze nasunięta na złączkę, należy spojrzeć na otwory kontrolne na tulei zaciskowej, dzięki którym można kontrolować prawidłowe ułożenie rury.

4. Zaciśnięcie złączki - prawidłowo zamontowaną złączkę na rurze PEX wkładamy do cęg zaciskowych typu U w taki sposób aby gniazdo tulei było oparte o boczną powierzchnię cęgów. Cęgi zaciskamy aż do pełnego zamknięcia narzędzi. Zacisk w złączke zaprasowywanej jest połączeniem nierozbieralnym.

Rurę PEX, złączki skręcane i zaprasowywane oraz wszystkie narzędzia potrzebne do montażu możecie Państwo zakupic w naszym sklepie internetowym - System PEX/AL/PEX